Vyresnio amžiaus žmonių vis daugiau. Kas jiems bus pasiūlyta? Netikras eutanazijos gailestingumas ar tikras socialinis įtraukimas, svarstė arkivyskupas Gabriele Caccia, Šventojo Sosto nuolatinis stebėtojas JTO, dalyvaudamas diskusijoje apie visuomenių senėjimą, vyresnio amžiaus žmonių orumą ir teises.
Arkivyskupas priminė popiežiaus Pranciškaus, dažnai kalbančio apie senatvės amžių, žodžius, jog vyresnio amžiaus žmonės yra švelnumo, gyvenimo išminties pasiuntiniai – ateities pasiuntiniai. Tuo tarpu mūsų kultūroje, išmetimo kultūroje, jie yra stumiami į šalį. Visuomenė, kuri, priešingai, nori branginti savo senelius, turi perkurti vidaus teisę, kad vyresnio amžiaus žmonės galėtų už prieinamą kainą gauti socialinę apsaugą, sveikatos priežiūrą, pagalbą namuose. Kartu reikėtų aktyviai stiprinti politiką, kuria remiama šeimos gerovė, nes šeima yra pagrindinė parama seneliams ir pagyvenusiems šeimos nariams.
Tuo tarpu, pasak arkivyskupo G. Caccia, nuo JTO darbo grupės apie vyresnio amžiaus žmonių orumą ir teises įsteigimo, padvigubėjo valstybių skaičius, kuriose įteisinta eutanazija ir savižudybė su medikų pagalba. Tokios praktikos, paremtos siauru orumo ir autonomijos supratimu, yra aukščiausios socialinės atskirties formos ir gydytojo profesijos iškraipymas. Joks veiksmas, kuriuo nutraukiama gyvybė, negali būti pavadintas gydymu. Šventojo Sosto diplomatas pridūrė, kad pagyvenę ir nusilpę žmonės pradeda trokšti savo gyvenimo pabaigos, nes pradeda jausti neviltį dėl apleistumo, dėl pagalbos nebuvimo, dėl draudimo bendrovių nusigręžimo.
Kai visuomenė vietoj užuojautos pasiūlo savižudybę, ji patvirtina, kad vertina žmones tik tol, kol jie nieko iš mūsų neprašo, nors, citavo dar kartą arkivyskupas popiežių Pranciškų, prasta sveikata ir negalia niekada neturi būti priežastis atstumti ar, dar blogiau, eliminuoti asmenį. Labai dažnai didžiausias trūkumas, kurį patiria pagyvenę, nėra sveikatos, bet meilės trūkumas.
„Šventasis Sostas tvirtina visų žmonių vienodą orumą visais žmogaus gyvenimo etapais iki pat natūralios mirties ir skatina dėti pastangas, kad kiekvienas jaustųsi lydimas ir globojamas, taip pat sudėtingiausiomis gyvenimo akimirkomis“, – sakė arkivyskupas G. Caccia.
Vatican News