Argentinos nacionalinių ir tarptautinių žinių interneto svetainė „Infobae“ paskelbė 50 minučių trukmės interviu su popiežiumi Pranciškumi, kuriame kalbama apie įvairias jo jau dešimtį metų trunkančio pontifikato temas.
Išrinkimo diena
„Kokie atsiminimai pirmiausia ateina į galvą apie tą dieną?“ – klausė Danielis Hadadas, „Infobae“ steigėjas, apie tą konklavos dieną, kai jo tautietis ir Buenos Airių arkivyskupas buvo išrinktas popiežiumi.
Pasak Pranciškaus, jis tądien iš tiesų nenutuokė, kas atsitiks. Ryte buvo visai ramus, o vidudienį ėjo pietauti. Einant vienas kitas žmogus neįprastai juokavo su juo. Pasak Pranciškaus, jis nori su pagarba prisiminti kardinolą Klaudijų Hummesą, kuris per pirmąjį tos dienos balsavimą, kai pradėjo ryškėti tendencijos, pasakė: „Nebijok, taip veikia Šventoji Dvasia“, o kai jau buvo išrinktas dviem trečdaliais balsų antrajame dienos balsavime, visiems dar plojant, apkabino ir ištarė: „Nepamiršk vargšų.“ Kaip pontifikas jaučiąsis dabar? Nepaisant sunkių momentų ar problemų, laimingas ir viduje ramus, patvirtino Pranciškus.
Homoseksualūs asmenys
Apie homoseksualius asmenis, priminė popiežius, jis viešai kalbėjo tris kartus. Pakeliui iš Brazilijos: „Jei asmuo, turintis homoseksualią pakraipą, yra sąžiningas ir ieško Dievo, kas aš, kad jį teisčiau?“; pakeliui iš Airijos: „Prašau, kad tėvai, kurie turi homoseksualios pakraipos sūnų ar dukterį, bausdami neišvarytų jų iš namų. Lydėtų juos“. Interviu „Associated Press“ jis sakė, kad homoseksualumo kriminalizavimas yra rimta problema, yra apie 30 valstybių, kurios vienu ar kitu būdu jį kriminalizuoja, ir kone dešimt, kurios baudžia net mirties bausme.
Mums atsako Jėzus – „kiekvieną“. Kai pakviesti svečiai nenorėjo ateiti į puotą, šeimininkas liepė eiti į kryžkelę ir pakviesti visus: gerus, blogus, senus, jaunus. Kiekvieną. Bažnyčia yra kiekvienam, ir kiekvienas atsistoja prieš Dievą pagal turimas jėgas. Bažnyčia yra nusidėjėlių Bažnyčia, mes visi esame nusidėjėliai. Kas aš, kartojo popiežius, kad teisčiau geros valios žmogų? Jei jis panašus į tuos, kurie pavaldūs velniui, tada galima šiek tiek gintis. Tačiau turime matyti Evangelijos esmę: Jėzus kviečia kiekvieną, ir kiekvienas kuria santykį su Dievu, kaip gali, kaip nori. Kartais negali ir nenori, bet Viešpats laukia.
Daug pirmųjų santuokų negalioja
Negalima žmogiškos situacijos redukuoti vien į normą. Popiežius Benediktas, didis teologas, tris kartus yra pasakęs, kad daug bažnyčioje sudarytų santuokų negalioja dėl tikėjimo trūkumo, dėl sąmoningumo trūkumo, priminė Pranciškus. Kartais į bažnytinę santuoką einama tarsi į priėmimą. Kartais nesuprantama, ką reiškia „visam laikui“.
Viena išmintinga moteris pastebėjo, kad kunigystei rengiamasi šešerius septynerius metus, o santuokai, kuri sudaroma visam gyvenimui, skiriami keturi parengiamieji susitikimai. Todėl reikia kalbėti apie pasirengimo santuokai katechumenatą ir tęsti jį keletą pirmųjų santuokos metų. Pasak popiežiaus, nenorėdamas pažeisti Komunijos disciplinos, jis duoda tokį patarimą: jei išsiskyrę asmenys jaučia, kad jų santuoka negaliojo, bet negali to įrodyti, tegu eina pas vyskupą, jam išdėsto savo situaciją, ir vyskupas savo sąžinėje priims sprendimą.
Celibatas nėra amžina nuostata
Atsakydamas į klausimą apie celibatą, popiežius patvirtino, kad nėra prieštaravimo tarp kunigystės ir santuokos. Juk rytų apeigų Bažnyčiose daugelis yra vedę, prieš šventimus renkasi tuoktis ar laikytis celibato ir Romos kurijoje yra toks kunigas su žmona ir sūnumi. Celibatas yra Bažnyčios Vakaruose disciplina, šiuo metu galiojanti norma. Tačiau, pasak popiežiaus, jis nežino, ar ši nuostata bus kokiu nors būdu keičiama, taip pat abejojo, kad galimybė tuoktis lemtų kunigystės pasirinkimą.
Moterys Vatikane
Pasak popiežiaus, jis taip pat įsitikinęs, kad būtina, jog Vatikane dirbtų daugiau moterų. Pasak popiežiaus, jis įtraukė daugiau moterų į vienos ar kitos institucijos sudėtį ir mato, kad reikalai dabar tvarkomi geriau. Tai nesumenkina vyrų, bet rodo, kad jie vienas kitą turi papildyti.
Karas Ukrainoje ir kitur
Sunku įsivaizduoti interviu, aplenkiantį karo Ukrainoje. Popiežius, priminęs įvairius žingsnius, kuriuos padarė karo pradžioje ir vėliau, pažymėjo, kad tęsia darbą dėl taikos, kaip ir daugelis kitų, užsimindamas apie Indijos vadovą Narendrą Modi ar vieną Izraelio grupę.
Karas Ukrainoje vyksta šalia mūsų, bet, pabrėžė Šventasis Tėvas, neturime pamiršti kitų nuo karų kenčiančių kraštų – Mianmaro, Jemeno, Ruandos, Kongo. Neturime pamiršti praėjusių karų aukų, sakė Pranciškus.
Popiežiaus kasdienybėje televizoriui vietos nėra
„Infobae“ taip pat teiravosi popiežiaus Pranciškaus apie dienos rutiną, įskaitant išmaniųjų prietaisų naudojimą ir televizoriaus žiūrėjimą.
Pasak Pranciškaus, jo nakties poilsis trunka šešias valandas, nuo 10-os vakaro iki ketvirtos ryto, dar reikia pridėti pusvalandį popietinio miego. Apie penktą ryto popiežius meldžiasi asmeniškai, o šeštą ryto paprastai aukoja Mišias koplyčioje, padedamas vieno ar kito kunigo. Televizoriaus, patvirtino popiežius, jis nusprendė atsisakyti nuo 1990 m. liepos 15 d., kai jį žiūrėdamas su bendruomene pajuto, kad tai nenaudinga jo širdžiai. Popiežius prisipažino, kad nesinaudoja ir mobiliuoju ar išmaniuoju telefonu. Pranciškus daug rašo ranka – taip pat ir tekstus, kurie vėliau išsiunčiami elektroniniu paštu. Bet, patikslino popiežius, jis nenori pasakyti, kad taip geriau, – tai labiau jo paties riba ar, galima pasakyti, nesugebėjimas.
Per kone 50 minučių pokalbį aptartos ir kitos temos – laisvos rinkos ir kapitalizmo vertinimas: savaime tai nėra blogis, jei tik paiso asmens pirmumo, pažymėjo popiežius. Kaip visada atsisveikindamas popiežius paprašė maldos už jį – „už“, o ne „prieš“, juokdamasis pabrėžė Pranciškus.
vaticannews.va