Šių metų spalio 4–29 dienomis Vatikane vyko Vyskupų sinodo XVI eilinės generalinės asamblėjos pirmoji sesija tema „Dėl sinodinės Bažnyčios. Bendrystė, dalyvavimas, misija“.
Pasibaigus Sinodo sesijos darbui buvo parengta apibendrinamoji ataskaita. Ataskaita jau išversta į lietuvių kalbą ir paskelbta Lietuvos vyskupų konferencijos internetiniame puslapyje.
Apibendrinamojoje ataskaitoje iš naujo pristatomos Sinode prioritetinėmis pripažintos temos. Tai nėra galutinis dokumentas, bet pagalbinė priemonė įžvalgos procese, kurį reikės tęsti.
Tekstą sudaro trys dalys. Pirmojoje apibūdinamas „Sinodinės Bažnyčios veidas“, pateikiami sinodiškumą nušviečiantys ir pagrindžiantys teologiniai principai. Sinodinis stilius parodomas kaip tikėjimu grindžiamas veikimo būdas, kylantis iš Trejybės kontempliacijos, vienybę ir įvairovę vertinant kaip Bažnyčios turtą.
Antroje dalyje, pavadintoje „Visi mokiniai, visi misionieriai“, kalbama apie visus Bažnyčios gyvenime bei misijoje dalyvaujančius asmenis ir jų tarpusavio santykius. Šioje dalyje sinodiškumas daugiausia pristatomas kaip bendra Dievo tautos kelionė ir vaisingas charizmų bei tarnysčių dialogas, tarnaujantis ateinančiai Karalystei.
Trečioji dalis pavadinta „Ryšių mezgimas, bendruomenės kūrimas“. Joje sinodiškumas pirmiausia pristatomas kaip procesų visuma ir kaip institucijų tinklas, leidžiantis Bažnyčioms dalytis tarpusavyje ir užmegzti dialogą su pasauliu.
Kiekvienoje iš trijų dalių atskiruose skyriuose pateikiamos sutarimo sritys, spręstini klausimai ir dialogo metu išryškėję pasiūlymai.
Sutarimo srityje identifikuojami atskaitos taškai, galimi apmąstymo orientyrai: jie yra tartum žemėlapis, pagal kurį galima rasti kelią ir nepasiklysti.
Spręstinuose klausimuose pateikiami dalykai, dėl kurių pripažįstama, jog jų atžvilgiu būtina tęsti teologines, pastoracines ir kanonines studijas: jie yra lyg kryžkelės, kur reikia sustoti norint susiorientuoti, kuria kryptimi eiti.
Pasiūlymuose nurodomi galimi keliai: vieni tik siūlomi, kiti rekomenduojami, treti reikliau ir ryžtingiau skatinami.
Artimiausiais mėnesiais Vyskupų konferencijos, taip pat Rytų Katalikų Bažnyčių hierarchinės struktūros, palaikančios ryšį tarp vietinių Bažnyčių ir Sinodo generalinio sekretoriato, atliks svarbų vaidmenį plėtojant šiuos apmąstymus. Jos raginamos sutelkti dėmesį į aktualiausius ir neatidėliotinus klausimus bei pasiūlymus, pradedant nuo dalykų, kuriuose pasiekta sutarimo, skatinant nuodugnesnį jų tyrimą teologiniu bei pastoraciniu požiūriu ir nurodant jų kanonines implikacijas.
Parengta pagal Lietuvos vyskupų konferencijos informaciją.