JIEZNO PARAPIJA

 
 

NAUJIENOS

Saugokime vieni kitus kelyje




Šiandien neįsivaizduojame savęs be transporto priemonės. Ji teikia mums daug privalumų. Automobiliais galime greitai judėti iš vienos vietos į kitą, norėdami pasiekti darbo ir studijų vietą, surengti savaitgalio iškylą, vykti atostogų, susitikti su draugais ir giminėmis. Tai galimybė pažinti kitas kultūras, skirtingas religijas, grožėtis kūrinija ir tuo šlovinti Kūrėją Dievą. Galiausiai transporto priemonės naudingos greitai suteikiant pagalbą ligoniams, sužeistiesiems ar į kitokią bėdą patekusiems.
Transporto daugėja, gerėja susisiekimo sąlygos, tačiau kasdien įvyksta autoįvykiai, kurie pareikalauja gyvybių, lieka sužeisti ar visam gyvenimui suluošinti žmonės.
Apie tai liudija skaičiai. Per XX a. keliuose per avarijas žuvo maždaug 35 milijonai žmonių ir maždaug pusantro milijardo sužeista. Vien 2000 metais žuvo 1 mln. 260 tūkst., ir būtina pabrėžti, kad maždaug 90 proc. avarijų įvyko dėl žmogaus klaidos. Tai tragedija...
Vatikane, 2007 m. Popiežiškoji migrantų ir keliaujančiųjų pastoracinė taryba paruošė dokumentą KELIO PASTORACINĖS GAIRĖS. Jame pabrėžiama, jog pagrindinės autoįvykių priežastys – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, neatidumas, neatsargumas, kitais žodžiais tariant, atsakomybės stoka.
Kyla klausimas: kodėl žmogus taip neatsakingai elgiasi? Šiame dokumente išryškinamos kelios priežastys.
Kai kurie vairuojantys žmonės sėdasi prie vairo, kad mestųsi į lenktynes ir taip pabėgtų nuo kasdienybės.
Kai kuriems kelių ženklais nustatomi draudimai suvokiami kaip laisvės apribojimas, tad linkę juos laužyti, ypač tada, kai nesijaučia stebimi bei kontroliuojami.
Dar kitiems – instinktas dominuoti. Automobilio vairavimas teikia galimybę lengvai išreikšti tokį dominavimą kito atžvilgiu. Susitapatindami su savo automobiliu, vairuotojai pajaučia didesnę savo galią, kuri reiškiasi greičiu.
Galiausiai – pusiausvyros stokojantis elgesys. Jis gali reikštis mandagumo stygiumi, gestais, keiksmažodžiais, piktžodžiavimu, atsakomybės jausmo praradimu, sąmoningu eismo taisyklių pažeidimu.
Ką daryt?
Savyje ir kituose ugdyti: savitvardą, protingumą, mandagumą ir kelių eismo taisyklių pažinimą. Atsakingumą bei artimo meilę.
Anksčiau minėtas dokumentas apeliuoja ir į žmogaus sąžinę, - kas, būdamas neblaivus arba be saiko pamėgęs greitį, sukelia pavojų kitų ir savo saugumui keliuose, jūroje ar ore, sunkiai nusikalsta.
Nepamirškime, jog Jėzus yra pasakęs: Aš esu Kelias, Tiesa ir Gyvenimas. Tad kelyje elkimės išmintingai. Negalvokime vien apie save ir nesistenkime kuo skubiau nulėkti į tikslą. Kelyje pastebėkime kitus, į juos žvelkime kaip į brolius bei seseris, būkime pasiruošę jiems padėti.
Nepamirškime, jog mus – keliaujančius lydi ir nuo pavojų saugo Dievas. Todėl pradėdami kelionę paženklinkime save kryžiaus ženklu. Juo tiesiogiai atiduodame save Švenčiausiosios Trejybės globai. Paprašykime Švč. Mergelės Marijos globos bei keliautojų globėjų šv. Kristoforo, šv. Roko ar kitų šventųjų užtarimo.
Popiežiškoji migrantų ir keliaujančiųjų pastoracinė taryba dokumente ragindama praktikuoti dorybes suformulavo specialiai vairuotojams skirtą „dekalogą“:
I. Nežudyk.
II. Kelią laikyk žmonių bendrystės, o ne mirtinos žalos priemone.
III. Mandagumas, teisingumas ir protingumas padės tau įveikti nenumatytas situacijas.
IV. Būk gailestingas ir padėk pagalbos reikalingam artimui, ypač avarijos aukai.
V. Nelaikyk automobilio galios dominavimo priemone ir proga nusidėti.
VI. Su meile įtikink jaunuolius, ir ne tik juos, nesėsti prie vairo netinkamos būklės.
VII. Paremk eismo avarijų aukų šeimas.
VIII. Padėk susitikti kaltiems vairuotojams ir jų aukoms tinkamu metu, kad jie galėtų išgyventi išlaisvinantį atleidimą.
IX. Kelyje saugok silpnesnįjį.
X. Jausk atsakomybę už kitus.
Dėl daugybės tragedijų keliuose, Lietuvos vyskupai paskutinį rugsėjo sekmadienį yra paskelbę Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena.
2009 m. Kauno arkivyskupija drauge su Kauno apskrities Policija bei Kelių direkcija vykdė programą „Saugokime vieni kitus kelyje“. Rezultatas: jei 2008 m. Lietuvoje eismo įvykių būta 4897, tai 2009 m. – 3827. Žuvusių 2008 m. – 499, o 2009 m. – 370. Sužeista 2008 m. – 5940, o 2009 m. – 4459. Vadinasi – veikia. Šiais metais ši programa vykdoma visoje Lietuvoje. Tačiau ji bus veiksminga tik tuomet, jei suprasime, jog visi esame atsakingi už tai, kas darosi keliuose.
Tad vairuokime tik techniškai tvarkingus automobilius. Būkime kantrūs bei mandagūs. Laikykimės eismo taisyklių ir netoleruokime juos laužančių. Nevairuokime apsvaigę ir neleiskime to daryti kitiems. Esant būtinybei apie tai informuokime Kelių policiją. Praktikuokime artimo meilę. Melskimės, kad sėkmingai pasiektume savo kelionės tikslą.
Tikiu, kad kuo daugiau taip gyvens žmonių, tuo saugesnės ir jaukesnės taps mūsų kelionės. Autoįvykiai mažiau pasiglemš gyvybių, mažiau liks suluošintų ir gedinčių žmonių. Saugokime vieni kitus kelyje.

Rugsėjo 26 d., švęsdami šv. arkangelo Mykolo atlaidus, melsimės už keliaujančius bei laiminsime automobilius.
Atvykime savo transporto priemonėmis.

kun. Rolandas Bičkauskas